otrc logo
Jennifer Lawrence and Bradley Cooper appear in a scene from the 2012 film Silver Linings Playbook. - Provided courtesy of The Weinstein Company

Film Independent Spirit Awards 2013: Full list of nominations

Get more: Award Shows, Movies
11/27/2012 by OnTheRedCarpet.com Staff

The full list of nominees for the 2013 Film Independent Spirit Awards were announced on Tuesday, November 27, and "Silver Linings Playbook" and "Moonrise Kingdom" tied for the most nods with five each.

Both movies received nominations for Best Feature. Directors David O. Russell and Wes Anderson each received nominations for Best Director and Best Screenplay with Anderson sharing the latter nod with screenwriter Roman Coppola.

Jennifer Lawrence and Bradley Cooper were both recognized for their work in "Silver Linings Playbook," while Matthew McConaughey scored two acting nominations -- one for Best Male Lead for his role in "Killer Joe" and another for Best Supporting Male for "Magic Mike."

"The nominations this year represent an astonishingly strong group of artists both in front of and behind the camera," Film Independent Co-president Josh Welsh said in a statement. "At Film Independent, we nurture artist-driven filmmaking all year long and I can't imagine a more fitting or worthy group of films to celebrate here today."

The 28th annual Film Independent Spirit Awards ceremony will air on February 23 at 10 p.m. ET on IFC. Check out the full list of nominations below.

Best Feature
"Beasts of the Southern Wild"
"Bernie"
"Keep the Lights On"
"Moonrise Kingdom"
"Silver Linings Playbook"

Best Director
Wes Anderson - "Moonrise Kingdom"
Julia Loktev - "The Loneliest Planet"
David O. Russell - "Silver Linings Playbook"
Ira Sachs - "Keep the Lights On"
Benh Zeitlin - "Beasts of the Southern Wild"

Best Screenplay
Wes Anderson & Roman Coppola - "Moonrise Kingdom"
Zoe Kazan - "Ruby Sparks"
Martin McDonagh - "Seven Psychopaths"
David O. Russell - "Silver Linings Playbook"
Ira Sachs - "Keep the Lights On"

Best First Feature (Award given to the director and producer)
"Fill the Void"
DIRECTOR: Rama Burshtein
PRODUCER: Assaf Amir

"Gimme the Loot"
DIRECTOR: Adam Leon
PRODUCERS: Dominic Buchanan, Natalie Difford, Jamund Washington

"Safety Not Guaranteed"
DIRECTOR: Colin Trevorrow
PRODUCERS: Derek Connolly, Stephanie Langhoff, Peter Saraf, Colin Trevorrow, Marc Turtletaub

"Sound of My Voice"
DIRECTOR: Zal Batmanglij
PRODUCERS: Brit Marling, Hans Ritter, Shelley Surpin

"The Perks of Being a Wallflower"
DIRECTOR: Stephen Chbosky
PRODUCERS: Lianne Halfon, John Malkovich, Russell Smith

Best First Screenplay
Rama Burshtein - "Fill the Void"
Derek Connolly - "Safety Not Guaranteed"
Christopher Ford - "Robot & Frank"
Rashida Jones & Will McCormack - "Celeste and Jesse Forever"
Jonathan Lisecki - "Gayby"

John Cassavetes Award - Given to the best feature made for under $500,000.
"Breakfast with Curtis"
"Middle of Nowhere"
"Mosquita y Mari"
"Starlet"
"The Color Wheel"

Best Female Lead
Linda Cardellini - "Return"
Emayatzy Corinealdi - "Middle of Nowhere"
Jennifer Lawrence - "Silver Linings Playbook"
Quvenzhane Wallis - "Beasts of the Southern Wild"
Mary Elizabeth Winstead - "Smashed"

Best Male Lead
Jack Black - "Bernie"
Bradley Cooper - "Silver Linings Playbook"
John Hawkes - "The Sessions"
Thure Lindhardt - "Keep the Lights On"
Matthew McConaughey - "Killer Joe"
Wendell Pierce - "Four"

Best Supporting Female
Rosemarie DeWitt - "Your Sister's Sister"
Ann Dowd - "Compliance"
Helen Hunt - "The Sessions"
Brit Marling - "Sound of My Voice"
Lorraine Toussaint - "Middle of Nowhere"

Best Supporting Male
Matthew McConaughey - "Magic Mike"
David Oyelowo - "Middle of Nowhere"
Michael Pena - "End of Watch"
Sam Rockwell - "Seven Psychopaths"
Bruce Willis - "Moonrise Kingdom"

Best Cinematography
Yoni Brook - "Valley of Saints"
Lol Crawley - "Here"
Ben Richardson - "Beasts of the Southern Wild"
Roman Vasyanov - "End of Watch"
Robert Yeoman - "Moonrise Kingdom"

Best Documentary
"How to Survive a Plague"
"Marina Abramovic: The Artist is Present"
"The Central Park Five"
"The Invisible War"
"The Waiting Room"

Best International Film
"Amour" (France)
"Once Upon A Time in Anatolia" (Turkey)
"Rust And Bone" (France/Belgium)
"Sister" (Switzerland)
"War Witch" (Democratic Republic of Congo)

16th Annual Piaget Producers Award - The 16th annual Piaget Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

"Nobody Walks" - Alicia Van Couvering
"Prince Avalanche" - Derrick Tseng
"Stones in the Sun" - Mynette Louie

19th Annual Someone To Watch Award- The 19th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.

"Pincus" - David Fenster
"Gimme the Loot" - Adam Leon
"Electrick Children" - Rebecca Thomas

Stella Artois Truer Than Fiction Award - The 18the annual Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.

"Leviathan" - Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel
"The Waiting Room" - Peter Nicks
"Only the Young" - Jason Tippet & Elizabeth Mims

Robert Altman Award - (Given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)
"Starlet"

(Copyright ©2014 OnTheRedCarpet.com. All Rights Reserved.)
blog comments powered by Disqus
Advertisement

Follow us on Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on GooglePlus

Sign up Stay Informed